تبلیغات
کدستان
صفحه اصلی عکس ها معارف تاریخ سیاست کتب علائم ظهور اخبار سیاسی اخبار فرهنگی فیلم و مستند ادعـیـه جنگ نرم منجی ذر سایر ادیان


فرقه های انحرافی صدا ها آخرالزمان اسلام
ظهور خورشید::پایگاه تخصصی فراماسونری،مهدویت،دشمن شناسی،فــدای ســیــد عــلــی - خطر ارتش مجهز سوریه به رهبری اسد، بسیار بیشتر از سلفی هاست
پیامبر اکرم صلى ‏الله‏ علیه ‏و ‏آله فرمودند: اگر خدا خوبى بنده ‏اى را بخواهد، فرشته‏ اى از خزانه‏ دارانِ بهشت مى‏ فرستد تا سینه او را مسح کند و قلب او را براى پرداخت زکات سخاوتمند سازد.

مسیر
جستجو در سایت
خـادمـین سایـت
نظر سنجی
كیفیت سایت را چگونه ارزیابی می كنید؟

خطر ارتش مجهز سوریه به رهبری اسد، بسیار بیشتر از سلفی هاست

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ یکی از شبهاتی که بیشتر از طرف مخالفین نظام سوریه (و بعضا از سوی برخی تحلیل گران) مطرح می شود این است که چون آلترناتیو رژیم اسد، روی کار آمدن یک رژیم تندروی سلفی است، فلذا اسرائیل مایل است اسد بر سر کار بماند. هر چند با حمایت های اسرائیل از مخالفین و ... تا حدی این شبهه رنگ باخته ولی هنوز مطرح می شود و شاید برای رد آن، راهی بهتر از رجوع به مواضع خود مسئولین اسرائیلی نباشد.

نشریه اسرائیلی «یدیعوت آحرنوت» اخیرا طی مطلبی تلاش کرده است تا موضع اسرائیل را (به رغم وجود تضارب آرا بین مسئولین اسرائیلی) درباره بر سرکار ماندن یا رفتن بشار اسد روشن کند. این روزنامه در همین راستا مواضع سیاستمداران و نظامیان مختلف اسرائیلی را بررسی کرده که از بین آنها می توان به وزیر جنگ سابق اسرائیل ایهود باراک و برخی دیگر اشاره کرد که حدود دو سال قبل [و در آغاز بحران سوریه] اعلام کرده بودند اسد تنها طی چند هفته ساقط خواهد شد. اما سؤال اساسی دیگر این نیست که آیا اسد باقی می ماند یا نه و یا اینکه چقدر باقی می ماند، بلکه سؤال اینجاست که مصلحت و منفعت اسرائیل در هر کدام از رفتن یا ماندن اسد تا چه حدی است..

رئیس سابق بخش اطلاعات ارتش اسرائیل، ژنرال «آوری ساگی» می گوید که جزو کسانی بوده که معتقد بودند تا وقتی ارتش و سازمان های اطلاعات سوریه درکنار اسد هستند و روسیه و چین هم در کنارش هستند، هنوز صحبت از رفتن اسد زود است.

ژنرال «گیورا آیلاند» هم (که مابین سال های 2003 تا 2005 در منصب مشاور امنیت ملی اسرائیل قرار داشته) می گوید که اسرائیل حتی در آن سالها هم درباره اینکه رفتن یا ماند اسد به مصلحتش هست یا نه بحث و جستجو می کرد. ژنرال آیلاند تصریح می کند که «یک مسئول بسیار بلند پایه که از آوردن نامش معذورم می گفت: هدف ما ساقط کردن اسد است، به این دلیل که ایران او را تأیید می کند و با حزب الله همکاری می نماید و جزئی از محور شرارت است و اگر بخواهیم اسد را در چند کلمه خلاصه کنیم باید بگوییم که او برای یهود بد است.»

ژنرال آیلاند می گوید ژنرال شارون در آن زمان سؤال کرده بود در صورت سقوط اسد، چه جایگزینی وجود دارد و خودش جواب داده بود: «در صورت سقوط اسد، یا دسته ای از اسلام گراهای تندرو از القاعده در آنجا حکومت را به دست می گیرند و این چیزی است که ما آن را در مرزهایمان نمی خواهیم، یا اینکه در سوریه نظامی میانه رو و دموکراتیک سر کار خواهد آمد که در آن صورت اولین درخواستش این خواهد بود که ما بلندی های جولان را باز پس بدهیم [چون اسرائیل به اشغالی بودن بلندی های جولان معترف است ولی می گوید چون نظام موجود در سوریه قابل اعتماد نیست، نگه داشتن جولان برای حفظ امنیت مرزهای شمال شرقی فلسطین اشغالی لازم است ولی در صورتی که یک نظام دموکراتیک [یعنی دوستدار غرب و اسرائیل] در آنجا بر سر کار بیاید دیگر این بهانه ی اسرائیل کارایی نخواهد داشت و بهانه ای برای استمرار اشغال منطقه ی استراتژیک جولان در اختیارش نخواهد بود.]

اما خود ژنرال آیلاند برای این استدلال جوابی دارد. در نظرگاه او، سقوط اسد منجر به فروپاشی محور تهران – دمشق – حزب الله می شود، بدون اینکه اسرائیل مجبور باشد از جولان دست بکشد. ضمنا آیلاند معتقد است که وجود «جهادیین» [اسمی که گروه های تکفیری بر خود می گذارند] در مرزهای اسرائیل [یعنی سر کار آمدنشان در سوریه] حداکثر «یک دردسر کوچک تاکتیکی است، نه یک تهدید استراتژیک.»

در همین راستا، رئیس سابق بخش اطلاعات ارتش اسرائیل، ژنرال «عاموس یادلین» هم به واسطه ی تجربه ی جنگ سی و سه روزه نگاه خاصی به اسد دارد. یادلین تأکید می کند که غربی ها هرگز در سوریه دخالت نظامی نخواهند کرد چون سوریه لیبی نیست، و بشار اسد هم (با وجود اینکه بعضی مناطق را از دست داده) ولی کماکان بر شهرهای بزرگ تسلط دارد. یادلین به این موضوع اشاره می کند که باقی ماند اسد و محور تهران – دمشق – حزب الله، اسرائیل را تهدید می کند.

یادلین به این گفته هم دید مثبتی نداشته و آن را باور ندارد که «اسد به زودی سقوط می کند». ژنرال یادلین هم می گوید: «چندان از تهدید القاعدة یا از سیطره ی تندروها بر حکومت سوریه نگران نیستم. چون ما بلدیم چطور با تروریسمی که از پشت سیم های خاردار می آید مواجه شویم [یعنی تروریسمی که بر دولت مسلط شده و در آن طرف مرز قرار دارد]. و این مسئله قطعی است که تهدیدی که [القاعده و مسلط شدن تندرو ها بر حکومت در سوریه] برای ما دارد، کمتر از تهدیدی است که کل ارتش سوریه به رهبری بشار اسد و با آن حجم تسلیحاتش، برای ما دارد.»

ژنرال یادلین به طور کلی هر گونه تحلیلی که قائل به این است که باقی ماندن اسد به مصلحت اسرائیل است را رد می کند.

رئیس سابق موساد، «افراییم هلیفی» هم معتقد است که اوضاع بشار اسد رو به بهبود است. به گفته ی او: «قدرت شورشیان کاهش یافته است و اختلافات داخلی در بین مخالفین اسد رو به افزایش است. از طرف دیگر هم ورود حزب الله به بهبود وضع اسد کمک کرده، کما اینکه حمایت ایران از اسد هم در این زمینه مؤثر بوده است.» هلیفی می گوید پیروزی ارتش سوریه در درگیری سنگین القصیر اثباتی است بر بهبود وضع نیروهای نظام سوریه.

هلیفی همچنین به موضوع حمایت مستمر روسیه از اسد هم اشاره می کند، همچنین به این حقیقت که «آمریکا درباره کاری که می خواهد بکند، هنوز نتوانسته به تصمیم قطعی برسد.» به نظر او «همه اینها موجب قدرت گیری اسد است. حتی اگر هنوز نتوان گفت که اسد خواهد توانست به صورت کامل بر مخالفانش غلبه کند، اما این موضوع واضح است که تلاش ها برای سرنگون کردن او به شکست انجامیده است.»

هلیفی در کل معتقد است که اسد همپیمان تهران است و باقی ماند او بر سر کار به معنای حضور ایران در «مرز»های اسرائیل است.
طبقه بندی: اخبار سیاسی نظامی،
برچسب ها: خطر ارتش مجهز سوریه به رهبری اسد، بسیار بیشتر از سلفی هاست،


  سه شنبه 14 خرداد 1392        سید ابراهیم حسینی
  دیدگاه شما
فرزندان انقلابی خمینی (ره)


فرزندان انقلابى ام، اى كسانى كه لحظه اى حاضر نیستید از غرور مقدستان دست بردارید،

مى دانم كه به شما سخت مى گذرد، ولى مگر به پدر پیر شما سخت نمى گذرد؟ مى دانم كه شهادت شیرین تر از عسل در پیش شماست، مگر براى این خادمتان اینگونه نیست؟

ولى تحمل كنید كه خدا با صابران است. بغض و كینه انقلابى تان را در سینه ها نگه دارید،با غضب و خشم بر دشمنانتان بنگرید و بدانید كه پیروزى از آن شماست. و تاكید مى كنم كه گمان نكنید كه من در جریان كار جنگ و مسئولان آن نیستم.

عکس هفته

كاریكاتور استعفای ایهود باراک وزیر جنگ رژیم صهیونیستی!

آخرین مطالب

لیست آخرین مطالب

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد

ابزار هدایت به بالای صفحه

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا